Warcaby – rozwijająca gra dla każdego

Warcaby są grą o przejrzystych zasadach, kształtują umiejętność logicznego myślenia oraz spostrzegawczość. Pozwalają przyjemnie spędzać czas z najbliższymi lub w gronie przyjaciół. W grę warto grać z dziećmi, ponieważ ma korzystny wpływ na ich rozwój, ale dorosły również będzie dobrze się bawił podczas rozgrywki.

Zasady gry w warcaby 

Gra w warcaby jest popularną grą. Trudno byłoby znaleźć osobę, która w dzieciństwie nie grała w tę grę. Warcaby wydają się prostą grą, ale wcale nie jest łatwo w nią wygrać z doświadczonym graczem. Jakie są podstawowe zasady gry?

Pionki ustawia się na czarnych polach, grę zaczyna gracz, do którego należą białe pionki. Po jednym ruchu następuje zmiana. Dozwolone są ruchy po skosie, do przodu na puste pole w następnym rzędzie, inaczej jest jedynie w warcabach tureckich. Ważnym elementem gry w warcaby jest zdobycie damki lub inaczej królówki. Królówka to szczególny pionek. Można nią wykonywać dodatkowe ruchy. Zdobycie kroplówki nie jest łatwe, ponieważ trzeba przejść pionkiem przez całą planszę, a gdy dojdziemy do punktu przemiany po stronie przeciwnika, możemy odwrócić pionek, aby stał się królówką. Wtedy gra staje się o wiele łatwiejsza do wygrania.

Warcaby – typy i odmiany

Warcaby mają wiele odmian, dlatego można zmieniać zasady gry, które stosujemy. W warcabach można wyróżnić dwa podstawowe typy gry: warcaby klasyczne rozgrywane na planszy 8×8 na 64 polach oraz warcaby międzynarodowe rozgrywane na planszy 10×10   na 100 polach.

Wszystkie odmiany gry w warcaby mają taką samą planszę podobną do szachownicy zwanej warcabnicą. Podobieństwem jest to, że na początku gry gracze mają taką samą ilość pionków, które zazwyczaj ustawia się na czarnych polach.  Poza tym zasady gry mogą się różnić.

Zasady gry w poszczególnych krajach bywają odmienne. Inne zasady gry wystąpią w Brazylii, Hiszpanii czy Ameryce.

Czego uczy gra w warcaby?

Gra w warcaby jest bardzo pożyteczna zarówno dla rozwoju intelektualnego jak i emocjonalnego. Przede wszystkim rozwija myślenie logiczne, matematyczne i przestrzenne. Uczy postępowania taktycznego i zachęca do rozwiązywania problemów.   Ma wpływ na rozwijanie relacji, przyczynia się do większej wiary w siebie i swoje możliwości. Uczy wygrywania i przegrywania oraz zdrowej rywalizacji. Zachęca do niepoddawania się porażkom.