Harrison ford

Jeden z najbardziej znanych aktorów. Harrison Ford urodził się 13 lipca 1942 w Chicago, jest aktorem filmowym i producentem. Sławę zyskał dzięki roli w Gwiezdnych Wojnach, w których to wcielił się w rolę Hana Solo oraz jako Indiana Jones. Jest honorowy laureatem Złotego Globu za swoją twórczość oraz był nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę męską w filmie Świadek.

W roku 1997 był na pierwszym miejscu na liście 100 najlepszych gwiazd kina wszech czasów według magazynu Empire. Jest jednym z najlepiej zarabiających aktorów, filmy, w których grał zarobiły w USA prawie 3,4 miliarda dolarów, a na świecie 6 miliardów.

Urodził się w Chicago, jest synem Christophera Ford i Dorothy. Matka była gospodynią, natomiast ojciec związany był z reklamą. Jego młodszy brat Terence urodził się w 1945 roku. Wychowywał się na przedmieściach Chicago. W harcerstwie osiągnął drugi poziom. W roku 1960 ukończył Maine East High School w Park Ridge. Chodził następnie do Ripon College w Wisconsin. Działał tam w bractwie Sigma Nu. W 1964 roku przestał uczęszczać do szkoły. Podpisał kontrakt z Columbia Pictures i miał grać w filmach. na początku zagrał gońca hotelowego w filmie Spryciarz Ed (nie był wymieniony w napisach). Później pojawił się w The Long Ride Home z George’em Hamiltonem i Glennem Fordem w głównych rolach. Jego pierwsza mówiona rolą była w filmie Nie ma to jak we dwoje.
W pewnym momencie zaczął zajmować się stolarką by utrzymać rodzinę. Przełomowym filmem były Gwiezdne Wojny gdzie zagrał Hana Solo. Pomimo tego, że chciał by uśmiercono bohatera, którego grał George Lucas odmówił mu.
Źródło:
http://www.starpulse.com/news/index.php/2006/03/02/harrison_ford_wanted_han_solo_to_die
Zagrał także w filmie Poszukiwacze zaginionej arki jako Indiana Jones, dzięki czemu już było mówić, że jest supergwiazdą.

Wiele razy odmówił gry w superprodukcjach, np. w:

– Obcy – 8 pasażer Nostromo

– Park Jurajski

– Szeregowiec Ryan

– Misery
Był trzykrotnie żonaty. z Mary Marquardt ma synów synowie Benjamina i Willarda), z Melissą Mathison ma syna Malcolma i córkę Georgie, z amerykańską aktorką Calistą Flockhart – wzięli ślub po 8 latach znajomości w 2010 r., miała adoptowanego syna, którego wychowują.